Badanie ginekologiczne jest podstawowym elementem profilaktyki i diagnostyki stanów chorobowych w obrębie kobiecych narządów płciowych. Pierwsza wizyta u ginekologa zazwyczaj budzi duży niepokój i wiele obaw. Każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia i/lub rozpoczęła współżycie płciowe powinna poddać się badaniu ginekologicznemu. Najlepszym momentem na wizytę jest pierwsza połowa cyklu miesiączkowego.
Typowa wizyta w moim gabinecie dzieli się na dwie części. W pierwszej z nich wykonywany jest wywiad lekarski. Podczas niego zadawane są pytania o:
- datę pierwszej i ostatniej przebytej miesiączki
- przebieg cyklu (długość, regularność)
- obecne, bądź przebyte schorzenia ginekologiczne i inne
- przebyte zabiegi operacyjne
- odczuwalne dolegliwości w okolicach dróg rodnych
- historię i charakter kontaktów seksualnych
- występowanie schorzeń ginekologicznych oraz obciążeń chorobami nowotworowymi w rodzinie.
Kolejny etap wizyty obejmuje badanie ginekologiczne, oraz ocenę ultrasonograficzną, które wygladają inaczej w zależności od tego czy Pacjentka jest aktywna seksualnie.
W przypadku, gdy Pacjentka nie rozpoczęła współżycia płciowego, pomija się standardowe badanie przez pochwę, której wejście zamknięte jest (częściowo lub całkowicie) przez błonę dziewiczą. W takich sytuacjach ginekolog może zaproponować badanie przez odbyt, lub też wykonać USG przez powłoki brzuszne (ważne, aby podczas tego badania pęcherz moczowy był wypełniony).
Pacjentki aktywnie seksualne odbywają badanie ginekologiczne obejmujące oglądanie we wzierniku oraz badanie palpacyjne. Podczas takiego badania pobiera się również wymaz cytologiczny. Każdej Pacjentce proponowane jest badanie piersi oraz udzielane są rady dotyczące samobadania. W razie konieczności zlecana jest dodatkowa diagnostyka.